Najlepszy polski youtuber?

Najlepszy Polski Youtuber

Najlepszy polski youtuber? Krzysztof Gonciarz

Najlepszy polski youtuber? Niedawno znajomy wiedząc, że od pewnego czasu dokładnie analizuję scenę youtubową zapytał mnie, który polski youtuber jest najlepszy? Tę długą wymianę zdań postaram się skrócić w tym wpisie.

Scena youtube

Umówmy się, polska scena youtube dopiero raczkuje, ale rozwija się coraz dynamiczniej. Czego moim zdaniem najlepszym przykładem są coraz częstsze i coraz lepsze kampanie reklamowe na polskim youtubie. Reklamodawcy powoli przestają się bać reklam na youtubie. Oczywiście jest bezpośrednia korelacja między tymi zjawiskami. Między rozwojem danego medium interaktywnego, a wpływami od reklamodawców (z tej perspektywy jestem ciekaw, jak rozwinie się sytuacja ze Snapchatem :)).

Wybór najlepszego youtubera

Idąc tym tropem pomyślałem, że praktycznie codziennie oglądamy filmy na youtubie, podświadomie je porównujemy i kategoryzujemy według jakiegoś swojego algorytmu. Moim zdaniem, znalezienie najlepszego polskiego youtubera zawsze będzie oceną subiektywną, ale można próbować ;).
W mojej ocenie, aby znaleźć najlepszego polskiego youtubera trzeba przede wszystkim określić jasne kryteria. Pamiętając jednak o tym, że nie można opierać kryteriów na samych gustach.

Kryteria oceny

W tym wpisie nie chce zajmować się filmikami/twórcami żyjącymi w wirtualnym świecie kilka chwil, typu: pranki, ostatnio popularne youtube dramy jak w wenezuelskich telenowelach, kończąc na Paniach, które są dumne z tego, że wsiadły do pewnego autokaru po koncercie ;). Kryteria powinny obejmować dalekosiężny rozwój kanału.

Na jakie aspekty zwracać uwagę?

W mojej ocenie, zakładając jakąś rozsądną liczbę aspektów, powiedzmy maksymalnie pięciu. Najbardziej obiektywne atrybuty do wyboru najlepszego youtubera to: 1) Umiejętność wysławiania się, budowania sensu odcinka (film o czymś konkretnym, pożytecznym, ciekawym, a nie o wszystkim i niczym). 2) grupa odbiorców i relacja z widzami. 3) Możliwości rozwoju kanału. 4) Możliwości dla reklamodawców, hajs z youtuba i hejty. 5) Aspekty wizualne i dźwiękowe.

Przekazywanie myśli do kamery

Pokrótce o każdym aspekcie. Jeśli chodzi o pierwszy. Tutaj najlepszym testem czy mamy do czynienia z prawdziwym talentem przekazywania myśli do kamery są vlogi, najlepiej codzienne. W tym formacie kręcenia wychodzi dosłownie wszystko. Prawdziwy majstersztyk u danego twórcy widać, jak właśnie ze zwykłego, szarego dnia robi świetny odcinek z morałem i tematem przewodnim. Zastanówcie się ilu youtuberów poległoby dając im kamerę na cały dzień z zadaniem ciekawego opisania swojego dnia? Jeszcze w którym nic specjalnego się nie dzieje?

Widownia

Aspekt drugi. Moim zdaniem nikt na youtube nie odciśnie swojego piętna na dłużej, jeśli jego widownia będzie składać się z samej tzw. ‘gimbazy’. Lub bez perspektywy na zmianę tego stanu rzeczy (ostatnio jest wysyp takich kanałów). Powodów tego stanu rzeczy jest moim zdaniem wiele. Do najważniejszy można zaliczyć: widz gimbazowy będzie w większości wypadków chwilowy w miarę upływu lat, rozwoju zainteresowań itd. Natomiast dojrzalszy widz – ludzie powiedzmy na przykład w wieku ~ 25+. Czyli patrząc z perspektywy youtuba to ludzie w średnim wieku ;). Mają już sprecyzowane gusta, wymagania i „relacje” z nim można nawiązać na nieporównywalnie wiele ambitniejszych sposobów. A tak trochę pół żartem pół serio. Po prostu stracił już kilka lat swojego życia na oglądanie głupich filmów na youtubie i już się ich naoglądał. Przy okazji: nie zdziwiłbym się, gdyby naprawdę była jakaś granica godzin poświęconych na głupie szwendanie się po youtubie. Po tej granicy szukasz już tylko naprawdę wartościowych treści. Jeśli kiedykolwiek ktoś określi taką granicę proszę nazwać ją w przyszłości Granicą Grzelli, bo nigdzie o tym wcześniej nie słyszałem ;).

Format video

Trzeci aspekt. Youtuber, aby nie być nudnym, musi być wszechstronny. Nie może być monotematyczny ani w treści, ani w formie. Autorzy ograniczający się do konkretnego formatu (popularne ostatnio np.: te same kilkugodzinne relacje z gier) będą tylko chwilowo popularni. Porządny youtuber nie powinien trzymać się cały czas sztywno swojego formatu. Musi eksperymentować i ulepszać swój format. Kanał powinien zmierzać do tego, żeby przede wszystkim budować relację z widzami. Myślę, że najlepszą drogą do tego jest pokazanie po prostu tego kim jest, bez scenariusza i konkretnych wytycznych na odcinek.

Content

Punkt czwarty. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że zrobienie dobrego contentu na youtubie zajmuje masę czasu. Dobry content czyli taki, który będzie utrzymywać poziom merytoryczny i techniczny, a także będzie wychodził w regularnych odstępach czasu. Na pewnym pułapie youtuber musi generować ze swojego ruchu/społeczności zysk, ponieważ znacznie ułatwi mu to funkcjonowanie i rozwój. Niestety jako naród jesteśmy strasznie zawistni i zazdrośni. Myślimy, że ktoś tylko siedzi przed kamerką. Wydaje nam się, że w sumie nic takiego nie robi i zgarnia za to grube pieniądze. Jak zwykł mówić Radek Kotarski – nic bardziej mylnego :). Każdym hejterom tego pokroju polecam po pierwsze pomyśleć o tym, że sami generują ruch. Ruch, który tworzy pieniądze dla autora. Jak chcecie być prawdziwymi hejterami z krwi i kości, to w ogóle nie oglądajcie filmików na youtubie. Inaczej to hipokryzja ;). Drugim etapem dla hejterów będzie po prostu założenie kanału i pokazanie na co ich stać. Wracając do reklam i hejtu.

Zarobek na youtube

Pułapką zarobku z youtuba jest to, że  youtuberzy po osiągnięciu niezłego wyniku przeginają i robią bardzo słabe reklamy. Przede wszystkim ze zbyt mocnym product placementem. I tutaj jedna uwaga. Wina nie jest tylko youtubera, ale też i osoby z PR’u, która zleca tę reklamę danemu autorowi. Zdarza się tak, że autor kanału nie ma zbyt dużej wiedzy na temat reklamy. Po prostu dla niego powtarzanie 100 razy w odcinku 5 minutowym nazwy reklamodawcy nie jest niczym złym. W końcu w telewizji tak robią co chwilę. Do tego dochodzi jeszcze początkowa euforia, że ktoś się do niego w ogóle odezwał. Z drugiej strony niektórych kampanii może siedzieć osoba zajmująca się marketingiem firmy, która wykazuje się komuś wyżej. Może wykazuje się akurat tym, że tak często wspomniał o nas w filmie ohh i ahh. Super reklamę zrobiłam/zrobiłem (przemilczmy kwestię m.in. konwersji takiej reklamy :). Osoba z firmy często nie ma po prostu pomysłu jak zrobić to kreatywniej i w bardziej przystępny sposób. Wymaga to zdecydowanie większych nakładów pracy. Dlatego jak już hejtować reklamy i hajs z youtuba to obydwie strony. Bo to obydwie strony są odpowiedzialne za taką sytuację.

Aspekty wizualne

Punkt piąty. Rzeczy ładne są po prostu ładne. Koniec kropka ;). Z uwagi na m.in.: coraz większą przepustowość naszych łączy, większą świadomość techniczną widzów. Ale także poprzez porównywanie filmików z danej branży z ‘zawodowymi’ twórcami na youtubie, nie tylko z polski. Dzięki temu jesteśmy coraz bardziej wybredni jeśli chodzi o obraz i dźwięk w danym filmie. Wydaje mi się, że ogólnie rzecz biorąc scena youtubowa ewoluuje również technicznie. W szerszym rozumieniu w skrócie wytłumaczyłbym to następująco. Zaczęło się od nagrywania prostych filmików. Wtedy na youtubie spędzaliśmy kilka chwil. Natomiast teraz serwis rozwija się coraz bardziej w stronę telewizji i kina. Szczególnie młodemu pokoleniu youtuba już w większości zastępuje zarówno programy telewizyjne jak i kino. Stąd też więcej rozwiązań i efektów kinowych czy telewizyjnych w youtube, niż jak było to chociażby 5 lat temu. Oczywiście youtube z uwagi na swoje szerokie grono moim zdaniem nigdy nie będzie na poziomie wizualnym jak serwis vimeo (www.vimeo.com), ale widać trend w tym kierunku.

Najlepszy polski youtuber? Kto w końcu?

Reasumując, kto w mojej ocenie spełnia najlepiej te aspekty na dzień dzisiejszy?

Moim zdaniem bezapelacyjnie kanał Krzysztofa Gonciarza.

Wielu jest twórców, którzy zasługują na uwagę. Myślę, że kanał Gonciarza w każdym z tych aspektów wyróżnia się na tle swojej konkurencji. Często pozostawiając ją daleko w tyle. Ostatni przykład jego niesamowitego sukcesu w serwisie patronite tylko to potwierdził (o tym szczegółowo w przyszłym tygodniu).

Gonciarz – dinozaur youtuba?

Można powiedzieć też, że jest youtubowym dinozaurem, bo na polskim youtube jest w zasadzie od samego początku. Niektórzy mówią, że kopiuje styl Casey Neistat’a. Oglądam Casey od pewnego czasu i nie zgodzę się z tym. Krzysiek ma zdecydowanie inny styl, chociaż w jednym z odcinków przyznał, że inspirował się m.in. na Casey. Owszem, używają aspektów technicznych, które ich łączą jak chociażby timelapsów czy ujęć z drona. Ale nie przesadzajmy, Casey nie użył tego pierwszy na świecie ;). Idąc tym tropem można wpaść w błędne koło, ponieważ można zauważyć, już kilku innych dużych twórców podchwyciło ten styl. W Polsce ostatnio chociażby Rezigiusz (ponad 2 miliony subskrypcji!. Można powiedzieć, że poszedł też w ten format i zaczął podobną serię vlogów. Ale to znaczy, że poszedł w stronę Gonciarza czy Casey? No właśnie :). Moim zdaniem, w żadną z tych. Po prostu ma swój styl i wykorzystuje narzędzia, które zobaczył u innych twórców. Narzędzia, które po prostu w tym momencie świetnie się sprzedają i wzbogacają wizualnie film. Chociaż osobiście i tak najbardziej podoba mi się kanał Krzysztofa i sposób w jaki go realizuje.

Najciekawsze filmy z kanału Krzysztofa, które polecam na początek. Swoją drogą świetne przykłady współpracy reklamowej:

Inne ciekawe: